GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Hydrogold Column Guard
Provides protection to the analytical column.
| Type | GC Guard Column |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Quantity | 1 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Equity™-5 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Designed for general purpose applications where a non-polar column is required.
| Max. Temperature | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Poly(dimethyl siloxane) |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.25 μm |
| USP Type | G27, G36 |
| Product Line | Equity |
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL82 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Designed for the analysis of neutral and moderately basic analytes.
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-1 Capillary GC Column, df 1 μm
This column is often used for traditional general purpose applications, where a non-polar column is required. Analytes will be separated primarily according to boiling point.
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-5 Capillary GC Column, df 0.52 μm
Non-polar general purpose column provides primarily a boiling point elution order with a slight increase in selectivity, especially for aromatic compounds.
MilliporeSigma™ Supelco™ SE-54 Capillary GC Column
Popular GC column for analyzing polynuclear aromatics and underivatized phenolics.
MilliporeSigma™ Supelco™ Omegawax™ Capillary GC Column, df 0.10 μm
Omegawax™ capillary GC column may be used for herbicide determination using In-tube Solid-phase microextraction (SPME).
Thermo Scientific™ TRACE™ TR-1701 GC Columns
Use mid-polarity columns with alternative selectivity with Thermo Scientific™ TRACE™ TR-1701 GC Columns.
| Max. Temperature | 280/300°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Trace™ TR-1701 |
| Polarity | Mid-Polar |
| For Use With (Application) | GC/MS for Pesticides, PCBs, PAHs, and Organic Acids,GC/MS for Drugs and Steroids,GC/MS for EPA 608, 8081 |
| USP Type | G46 |
Thermo Scientific™ TRACE™ TR-5HT GC Columns
Thermo Scientific™ TRACE TR-5HT GC Columns feature upper temperature limits as high as 400°C.
| Max. Temperature | 380/400°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Trace™ TR-5 HT |
| For Use With (Application) | GC/MS |
| USP Type | G27, G36 |
| Product Line | TRACE |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-624 Capillary GC Column, df 1.4 μm
Designed for purge-and-trap analyses of volatile halogenated, non-halogenated, and aromatic contaminants from environmental samples.
| Max. Temperature | Subambient to 230°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Bonded |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 1.4 μm |
| USP Type | G43 |
| Product Line | SPB |
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-PAH GC Columns
Use these thermally stable TraceGOLD TG-PAH GC columns for fast analysis of regulated polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs) in complex food and environmental samples.
| Stationary Phase | TraceGOLD™ PAH |
|---|---|
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Product Line | TraceGOLD |
MilliporeSigma™ Supelco™ PTA-5 Capillary GC Column, df 1 μm
PTA-5 Capillary GC Column is a specially treated nonpolar capillary column, and is primarily dedicated towards amino compounds.
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-PUFA Capillary GC Column, df 0.20 μm
For the analyses of polyunsaturated fatty acids (PUFAs) as fatty acid methyl esters (FAME).
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Packing Material | Poly(alkylene glycol) |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.20 μm |
| Product Line | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIRALDEX™ G-BP Capillary GC Column, df 0.12 μm
Exhibits high selectivity for amino acids, amines, and furans.